Listopad 2013

Jsme pokrytci?

1. listopadu 2013 v 10:02 | Tez |  Téma týdne
Už dlouho jsem na blogu nebyla, a veškerá proběhlá TT jsem ignorovala, ale náhodou jsem zahlédla, že téma týdne je tentokrát Slovensko - proč ne?

Přečetla jsem si pár článků, co se k tomuto tématu objevily, a docela mě to zaskočilo.
Plno lidí se ptá - proč tohle téma? Co tím admini zamýšlí? A pak dodávájí - jsou to naši sousedi, tak bych o nich asi neměla psát špatně... - cože????

To je pitomost. Evidentně je něco špatného, co byste o nich napsat mohli, ale nenapíšete to, protože by si to mohli přečíst.
Zamyslete se, kolikrát jste nadávali nějakému národu. Kolik z vás si myslí, že Němci jsou jenom nacisti a němčina je hnusný jazyk? - Němci jsou taky naši sousedi, takže neměli bychom o nich psát jenom hezké věci? (Stejný případ Rakousko a Polsko, případně další "nesousedské" země). Podle téhle logiky měli, ale není to tak, protože oni si to (ve většině případů) přečíst nemůžou.

Myslím si, že je naprosto v pořádku, že se každému nelíbí všechno, a je v pořádku to dát najevo (případně zjednat nápravu).

Já osobně se přikláním spíš k nemám ráda.
Jsou Slováci, kteří jsou moc milí, občas díky slovenčině vznikají vtipy, kterým se pak ještě dlouho smějeme ("prepačtě, ušla mi električka" je u mých kamarádů dnes už legendární).
Na druhou stranu mě ale občas slovenština neskutečně vytáčí. Jsem hrdá na češtinu, na ten tvrdý jazyk a na Ř, kvůli kterému všichni cizinci protáčí panenky. Slovenština mi občas přijde jako takové šišlání a pokud se jí někde objeví moc (polovina osazenstva v českém seriálu), tak odcházím.
Taky díky brigádě v jedné firmě jsem se dostala k práci na slovenských dokumentech a to bylo mnohdy peklo, takový bordel tady snad nemáme.

Ano je lehké odsoudit celý národ/skupinu kvůli jedné osobě, ale ono to dost dobře nejde poznat celý národ a pak si dělat obrázek. Proto by si každý měl uvědomit, že zastupuje svou zemi a podle něj bude jeho země posuzována (protože debilové jsou všude).

Což mi připomíná - mnoho lidí taky psalo něco o tom, že jsme přece bratři a byli jsme spolu jeden národ. Těmto lidem bych doporučila nastudovat dějiny 20. století, konkrétně vznik Československa (kam se Slováci na základě myšlenky čechoslovakismu, skutečný důvod byl, že Češi sami by ve svém národě neměli kvůli minoritám nadpoloviční většinu, proto přibrali Slováky, kteří k nám mají tak blízko - Němců bylo víc než Slováků), a třeba i Protektorát Čechy a Morava (proč to nebylo Čechy, Morava a Slovensko).

Samozřejmě vím, že nemůžu za historické události vinit současné Slováky, ale nemám ráda, když se lidi vyjadřují k věcem, kterým nerozumí a nic o nich neví.

Pro mě za mě, ať je klidně příští týden téma Češi, třeba jsou Slováci větší osobnosti, tak nám dokážou přímo napsat, co si myslí a ne se schovávat za "jsme přece sousedi".